Telefon
0 258 264 10 40
Gsm
0 546 799 37 41

İPRAGAZ LPG PRO


 

LPG PRO, düşük hava sıcaklığında bile tüplerde basınç düşüşüne neden olmaz. 3. Kesintisiz Enerji. LPG PRO size sürekli kullanım sağlar, tüp değişim.

İlklerin markası İpragaz, şimdi de işletmelere yepyeni bir enerji kaynağı getiriyor: LPGPRO.
 
Özellikle küçük ve orta ölçekli imalathanelerde,endüstriyel tesislerde, otel, pansiyon gibi turistik tesislerde, restoranlarda, karayolları üzerindeki konaklama tesislerinde ve benzeri işletmelerde kullanılabilecek LPGPRO, kullanıcısını yüksek performanslı, güvenli ve verimli enerjiyle tanıştırmaya hazır.
 
LPG tüketimi yüksek olan işletmeler için ideal bir enerji çözümüdür. Çünkü LPGPRO, 10 tüpten alınabilecek enerjiyi, 1 tüpten dahi alabileceğiniz yepyeni bir sistem. Bu sistemin sırrı, gaz değil likit fazda LPG'den enerji üretmesinde yatıyor.
 
İpragaz’ın tüplü gaz segmentindeki yeni ürünü LPG Pro; özellikle küçük ve orta ölçekli imalathanelere, endüstriyel tesislere, otel, pansiyon gibi turistik konaklama tesislerine, restoranlara, karayolları üzerindeki dinlenme tesislerine ve benzeri işletmelere ihtiyaç duydukları çözümü sunuyor. Likit fazda çalışan LPG tüpleri ile yüksek performanslı, güvenli ve verimli bir çözüm olan LPG Pro hakkında, İpragaz Satış Planlama ve Direkt Satışlar Müdürü Savaş Deniz Bilge, dergimize bilgiler verdi. 
 
İpragaz Türkiye’de devlet şirketiyken özelleştirilen ilk şirket ve halen 27 ülkede faaliyetlerine devam eden SHV Enerji’nin bir üyesi. İpragaz, Türkiye’de LPG sektörünün kurucu ve öncü şirketlerinden biri olduğu için, her zaman teknik emniyet ve müşteri faydası konularına daha fazla eğilmiştir. 
 
LPG Pro, LPG’li motor kullanımı dışında, orta ve küçük ölçekli işletmelere likit tüplerle sunulan ilk ve tek çözümdür. Yaptığımız araştırmalar dünya üzerinde de benzer bir çözümün olmadığını gösterdi. Hindistan, dökme sistemleri likit tüp ile besleyecek bazı uygulamalar yapıyor ancak orada strateji sadece LPG’nin dökme olarak değil, tüplü olarak ikmal edilmesine dayalı.
 
LPG Pro’nun Doğuşu IPRAGAZ
Türkiye’de dökme sistemler yaygınlaşırken ciddi bir takım standartlar ve güvenlik önlemleri devreye alınmış. Tüplü sistemler içinde uygulamada olan birçok standart var ve aslında bu standartların tamamı müşterinin emniyeti için getirilmiş. Ancak tüplü sistemler çok uzun yıllardır aynı şekilde kullanıldığı için, müşteri cephesinde oturmuş bir takım kullanım alışkanlıkları var. LPG tüketimi yüksek olan işletmelerde, aslında yeterli çözüm sağlanamadığı halde, 10 yada daha fazla tüpün gaz fazından bir hatta bağlanması ile problem çözülmeye çalışılmış. Yüksek LPG ihtiyacı olduğunda, hem performans hem de verimlilik açısından, likit fazda çalışan tüpler gaz fazında çalışan tüplere göre daha iyi sonuç veriyor.
 
Bu projeler dışarıdan bakıldığında müşteri memnuniyetini sağlamak için yapılmış gibi görünür. Ancak bazı durumlarda müşteri yaşadığı sorunların çözümü olmadığını bildiği için durumu olduğu gibi kabul etmiştir ve aslında memnuniyetsizliğide yoktur. Dolayısıyla LPG işinin uzmanı olarak bizlere, LPG Pro gibi sistemleri geliştirerek sağladığımız ürün ve hizmetleri bir adım öteye taşıma sorumluluğu düşer. Aslında yaptığımız iş sadece LPG temini değil, aynı zamanda müşterinin ihtiyaç duyacağı enerji danışmanlığı. Burada en önemli unsur, müşterinin ihtiyacını karşılayacak doğru LPG sisteminin kurulması ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınması. Tüketimi yüksek olan yerlerde 10 - 20 tüp arası gaz fazında çalışan tüpler ile tesisat kuruluyor. Bu tüpleri, çoğu yerde, özellikle büyük şehirlerde, açık alana koyma imkanınız olmuyor. Bu durumda mecburen müşteriler işletmenin içerisine koyuyor tüpleri. Kapalı alanda 12 kg üzerindeki LPG tüplerinin kullanılması hem mevcut standartlara aykırı, hem de güvenlik açısından çok ciddi bir risk. Kapalı alandaki tüp adedi arttıkça, doğabilecek risk miktarıda artıyor. LPG Pro’da, ‘bu sorunları nasıl çözeriz?’ sorusundan hareketle işe başladık. Bu riskler zaten halihazırda kullanılan dökme sistemlerde minimize edilmiş durumda. Bizde, hem dökme sistemlerin  hem de tüplü sistemlerin sağladığı avantajlarını LPG Pro’da birleştirdik. 
 
Tüplü sistemlerde en büyük avantaj, yaygın bayi ağı sayesinde, LPG’nin her an ulaşılabilir olması. Türkiye genelinde 2 bin bayimiz var ve bu sayede her yere her zaman kesintisiz ikmal yapabiliyoruz. Ayrıca yüksek stok maliyetleri taşımanıza gerek yok, çünkü kullanacağınız kadar gaz alabiliyorsunuz. Tüplü LPG, şarj edilebilir pil gibi çalışıyor aslında çünkü biri bittiğinde kolaylıkla dolusunu takıyorsunuz ve hayatınıza devam ediyorsunuz. Dökme sistemin en önemli avantajı ise yüksek tüketimleri karşılayabilme yeteneği ve LPG stok tankının bina dışında olması. Böylece işletme içerisinde doğabilecek gaz kaçağı riskleri minimize ediliyor. Ancak her işletmede tank sahası yada gaz fazında çalışan çok sayıda tüp için yeterli alan olmadığı için sorun yaşanıyor. İşte tüm artıları biraraya getirmek içinde LPG Pro gibi bir çözüm üretmeniz gerekiyor.  
 
“1 Yıllık Pilot Çalışmasından Sonra Piyasaya Sürdük”
2011 Ocak ayında bu ürünü müşterilere sunmaya başladık. Bundan önceki 1 yıllık süreç ise sistemin geliştirilmesi ve pilot çalışmalar yapılması ile geçti. Türkiye geneli yayılıma başlama aşamasına geldiğimizde ise öncelikli pilot bir Bölge seçerek uygulamalara başladık. Bu süreç içerisinde projenin saha sürecini mükemmelleştirmeye gayret ettik. Burada bir kabin üretmek, bu kabini ilgili müşteriye nakletmek ve sistemin montajını yapmak gibi farklı prosesleriniz var. Kusursuz bir hizmet sunabilmek için bu altyapı ve mekanizmaları çok sağlıklı kuruluyor olmanız lazım. Tüm bu işleri tamamladıktan sonra müşterilerimizin karşısına çıktık ve bu sene başı itibariyle projenin yayılımına başladık. 
 
LPG Pro Satış ve Kurulum Aşaması
Bu işin aslında müşterinin bulunması ve montajın yapılması olmak üzere iki ana ayağı var. Müşterinin bulunması aşamasında aslında müşterilere ne sunuyor olduğumuzdan bahsetmek lazım önce. Bu ürün sadece broşürde gördüğünüz kabinin kendisi değil bizim için. LPG Pro; ön keşif, ihtiyaçların tespiti, teklif, sözleşme, nakliye, montaj, periyodik kontrol, acil durum müdahaleleri ve LPG temini süreçlerini kapsıyan bir ürün ve hizmetler bütünü. Müşterinin bulunması aşamasında öncelikli gücümüz tabi ki bayilerimiz. Çünkü çok yaygın ve her yerde her müşteriye ulaşır durumda bir bayi ağımız var. Ayrıca İpragaz’ın kendi satış ekibide bayilerimiz ile paralel hareket ederek müşterilere ulaşıyor. Müşterinin ihtiyaç analizinin ardından, LPG Pro’ya ihtiyaç olduğu tespit edilirse, İpragaz Tüplü Teknik ekibi hemen devreye giriyor. Yerinde bir keşif yapılıyor ve standartlara uygun bir kabin yeri tespit ediliyor. Müşteri ile sözleşme imzalandıktan sonra hazır durumda tuttuğumuz kabinleri ortalama 3 gün içerisinde müşteriye sevk ediyoruz. Montaj aşaması bizzat İpragaz’ın Tüplü Teknik Ekibi yada Yetkili Teknik Servisleri tarafından yapılıyor. İpragaz’ın aslında en büyük farklarından biride kendi kadrosunda bulunan Tüplü Teknik Ekibi’nin olmasıdır. Her durumda montaj kontrolü ve ilk gaz açılışı bu ekip tarafından yapılır.
 
“Merdiven Altı Üretimle Bu Ürünü Yapmak Mantıklı Değil” IPRAGAZ
Türkiye’de her ürünün merdiven altı üretimi var ancak LPG Pro gibi sistemler yoğun bir teknik bilgi gerektiyor ve taklit edilmesi kolay değil. Yetkin olmayan bazı firmalar bu sistemleri üretmeye çalışabilir tabiki ancak bu durum müşteri içinde karlı bir durum olmayacaktır. Çünkü bu ürünler teknik özellikleri o kadar yüksek ürünler ki, taklit etmeye çalışmak bunu  almaktan her zaman daha maliyetli olur. Ayrıca LPG temini de bu sisteme özel üretilmiş tüpler ile yapıldığı için, bizim sistemimizin kullanılmadığı ve bahsettiğimiz keşif, montaj, onay gibi aşamalardan geçmemiş hiçbir yere LPG satışı yapılmayacak. Bu ürüne ihtiyaç duyacağını düşünen müşterilerin ücretsiz keşif için bize müraacat etmeleri yeterli zaten. Koşulların kendileri için çok daha uygun olduğunu göreceklerdir.   
 
Tüpün Sonuna Kadar Sabit Basınçta Gaz Kullanımı
Müşteri faydası  tarafına bakacak olursak, sistemin sağladığı en önemli avantaj sürekli ihtiyaç duyulan sabit basıncı sağlaması. Yoğun tüketimi olan işletmelerde en büyük problem, gaz fazında çalışan tüplerin basıncının, içindeki LPG miktarı azaldıkça düşüyor olmasıdır. Özellikle pişirme işinde bu durum daha da büyük bir sorun haline gelir çünkü alev boyu kısalmaya ve yeterli ısıyı sağlamamaya başlar. Bu durumda belli bir basıncın altına düşen tüpler değiştirilmek zorunda kalır. Oysa LPG Pro’da tüpün sonuna kadar istediği alev boyunu ve sabit basıncı sağlama imkanı var. Dolayısıyla müşterilerimiz tüpün tam kullanım ile toplam LPG maliyetini azaltmış oluyor. Müşterilerin ihtiyaç analizini doğru sistemi tespit etmek için yapıyoruz zaten. Yeterli miktarda ve performansta LPG sağlanıyorsa, yatırım maliyetini düşürmek için gaz fazında tüp sistemlerini öneriyoruz. Tüketim daha da fazla ise en verimli çözüm LPG Pro oluyor. Sonuçta LPG Pro’dan daha verimli tüplü bir yöntem yok ve şimdiye kadar Türkiye genelinde LPG Pro’yu önerdiğimiz hiçbir müşterimiz ‘ben LPG Pro’dan memnun olmadım’ demedi. 
 
“Lojistik Maliyetleri Biz Karşılıyoruz”
Burada şirket cephesinden baktığınızda aslında LPG ikmalinin lojistik maliyetleri artıyor. Gaz fazında kullanılan tüplerle ikmal yaparken, sisteme bağlı olan 10-20 adet tüpü bir seferde müşteriye götürüyoruz. LPG Pro sistemi ise 4 tüp ile çalışıyor ve buda 20 tüp tüketen bir müşteri için 5 kat fazla nakliye maliyeti demek. Ancak esas olan müşteri faydasını arttırmak ve memnuniyetini sağlamak olduğu için, hem biz hem de bayilerimiz bu ilave maliyeti memnuniyetle üstleniyoruz. 
 
2 Çeşit LPG Pro Seçeneği
LPG Pro’nun müşterilerimize sunulan 2 çeşidi var. Biri saatte 10 kg, diğeri ise 30 kg LPG sağlıyor. Bir sistemin üretim maliyeti yaklaşık 6 bin TL.  Sözleşme koşullarına bağlı olarak buradaki maliyetin belirli bölümünü biz üstleniyoruz. Standartlara uygunluk açısından iç tesisatta revizyon ihtiyacı varsa bu maliyeti müşterilerimiz karşılıyor. 
 
Satış Sonrası Hizmet IPRAGAZ
Sistem olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini, kurulum sonrasında bir kullanıcı eğitimi müşterilerimize anlatıyoruz. ‘Bu sistem nasıl çalışır? Bir elektrik kesintisi yaşanırsa buharlaştırıcı kısmında ne yapılması gerekir?’ gibi tüm konularda detaylı bilgi veriyoruz. Müşterilerimiz açısından bilinmesi gereken en önemli husus, 7/24 İpragaz’ın çağrı merkezine ve Tüplü Teknik Ekibi’ne ulaşabileceklerini bilmeleri. Sadece satış aşamasında değil, satış sonrası hizmettede müşterilerimizin her zaman yanındayız. 
 
Biz sistemi kurarken müşterilerimizin operasyonunun hiçbir durumda kesintiye uğramamasını hedefliyoruz. Sistemde yaptığımız geliştirmeler sayesinde elektrik kesintisi gibi istisnai durumlarda bile müşterimiz belirli bir süre daha gaz fazında LPG kullanarak işlerine devam edebiliyor. Bu durumun kararını müşterilerimizin beklentisi doğrultusunda veriyoruz. Örneğin elektrik kesintisi yüzünden üretimdeki diğer cihazlar çalışmıyorsa, LPG ikmalinin devam etmesi müşteri için bir anlam ifade etmiyor. Ancak yemek üretimi gibi konularda çalışan bir müşteri için yarım saatlik bir kesinti bile çok önemli ve bizde bu süreçleri gaz fazında yedekleme ile çözüyoruz. 
 
Standartlar ve Denetim 
Yasal mevzuatlara göre, iç tesisatları yapacak firmaların ve kullanılan malzemelerin bir standardı olması lazım. Firmaların MMO’dan aldıkları yetkili personel belgeleri var ve kullandıkları malzemeler TSE standartlarına uygun  olmalı. Müşterilerin yaptırdıkları iç tesisatlarda, hangi LPG firması ile çalışıyor olurlarsa olsunlar, bu belgeleri muhakkak aramaları lazım. Biz, hem kendi Tüplü Teknik Ekibimiz hem de Yetkili Teknik Servislerimizde bu konuya hassasiyet gösteriyoruz. Ayrıca yasal standartların ötesinde İpragaz olarak belirlemiş olduğumuz bazı teknik emniyet koşullarımız var. Bu şartların yerine gelip gelmediğini her müşterimizde muhakkak kontrol ediyoruz. Aslında bu durum belli anlamda haksız rekabet koşulları yaratıyor. Başta İpragaz olmak üzere, sektörün lider firmaları bu koşullarda esneklik göstermiyor. Müşterilerimizin can ve mal güvenliğini sağlamak birinci öncelikli koşulumuz. Tabiki bu koşulları sağlamak hem dağıtım şirketlerine hem de müşterilere belli ilave maliyetler yüklüyor. LPG kullanıcılarını bilinçlendirme ve yönlendirmeye yönelik yeterli yasal kontrol yok. Bu nedenle, müşterilerine karşı sorumluluk hisseden dağıtım şirketleri bu yönlendirmeleri yapmak için mücadele ediyor. Bu şekilde, yasal kontrollerin eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla, LPG kullanıcılarının sadece LPG fiyatını değil, aynı zamanda aldığı tüm hizmetleride değerlendirerek karar vermeleri her zaman işletmelerine fayda sağlayacaktır.